Dziś Świętujemy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych!
Badania kliniczne stanowią niezwykle ważny obszar dla strategii rozwoju Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który w ostatnich latach podejmuje intensywne działania w zakresie ich inicjacji oraz prowadzenia.
W tym celu, dzięki uzyskanemu prawie 9 milionowemu dofinansowaniu ze środków Agencji Badań Medycznych w ubiegłym roku w strukturach Uczelni powstało Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
Nadrzędnym celem jednostki jest usprawnienie, poprawa jakości i zintensyfikowanie działań w zakresie inicjowania i prowadzenia przez Uniwersytet badań klinicznych, zarówno niekomercyjnych, jak i komercyjnych. Centrum posiada niezbędne zaplecze kadrowe, infrastrukturalne, nowoczesną przestrzeń biurową i kliniczną. W skład zespołu, którym kieruje Dyrektor Marta Duda-Sikuła wchodzą specjaliści z zakresu farmacji, farmacji klinicznej, biotechnologii, zarządzania projektami i koordynowania badaniami klinicznymi.
Kluczowym elementem Centrum jest Ośrodek Faz Wczesnych, którego uroczyste otwarcie zaplanowane jest w najbliższych tygodniach. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu oraz współpracy doświadczonych zespołów klinicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Ośrodek Faz Wczesnych będzie stanowić nowoczesne miejsce dla rozwoju badań klinicznych wczesnych faz.
W Uniwersyteckim Centrum Badań Klinicznych prowadzone są obecnie głównie niekomercyjne badania kliniczne, w których Uniwersytet pełni rolę Sponsora lub jednostki prowadzącej badania na zlecenie sponsora Academic Research Organisation (ARO). Obecnie realizowanych jest 10 badań niekomercyjnych z zakresu kardiologii, onkologii i hematologii. Aż 5 z nich finansowanych jest ze środków Agencji Badań Medycznych.
Dodatkowo, Centrum zaangażowane jest w szkolenie nowych adeptów badań klinicznych. W partnerstwie z Agencją Badań Medycznych oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce prowadzi studia podyplomowe pn. „Niekomercyjne Badania Kliniczne – projektowanie, realizacja i zarządzanie”. Studia te są częścią projektu „Akademia Badań Klinicznych – rozwój kompetencji zespołów badawczych w podmiotach leczniczych świadczących usługi szpitalne oraz lekarzy zatrudnionych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej”.
Aktualności z zakresu badań klinicznych oraz szczegóły dotyczące przedsięwzięć realizowanych w jednostce znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://ucwbk.umw.edu.pl
Życzymy dalszych sukcesów!