Zaangażowanie i ciężka praca zespołów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zaowocowała osiągnięciem jednego z kluczowych kamieni milowych w badaniu klinicznym INFERRCT.
W czwartek 22 września 2022 zrandomizowano do badania pierwszego pacjenta w niekomercyjnym badaniu klinicznym pn: „Wpływ dożylnego leczenia karboksymaltozą żelazową na śmiertelność i chorobowość z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz na jakość życia pacjentów z zawałem serca i towarzyszącym niedoborem żelaza” (INFERRCT) prowadzonego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu pod kierownictwem Prof. dr hab. Piotra Ponikowskiego.
Ten kluczowy moment w każdym badaniu klinicznym jest zwieńczeniem wielu miesięcy ciężkiej pracy i zaangażowania ze strony autorów protokołu – Pana Profesora Piotra Ponikowskiego i Pani Profesor Ewy Jankowskiej, Pani dr n. med. Joanny Szachniewicz – Koordynatora Krajowego badania w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz pracowników Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, które dzięki środkom uzyskanym z Agencji Badań Medycznych rozwija swoją działalność na Uniwersytecie od 2021 roku.
Badanie INFERRCT jest wieloośrodkowym niekomercyjnym badaniem klinicznym finansowanym ze środków Agencji Badań Medycznych (umowa nr 2019/ABM/01/0081). Jest największym realizowanym przez UMW badaniem niekomercyjnym w ramach ABM, którego celem jest poprawa skuteczności i bezpieczeństwa schematów diagnostycznych i terapeutycznych w dziedzinie kardiologii – wśród pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego. Mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego skutkujące pojawieniem się zawału mięśnia sercowego, od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce. Specjalistyczna opieka w okresie pierwszych dwunastu miesięcy i monitoring poziomu żelaza we krwi pacjenta mogą okazać się fundamentalnym czynnikiem do poprawy odległego rokowania chorych po zawale w naszym kraju.