Zapraszamy do udziału w międzynarodowym niekomercyjnym badaniu klinicznym leczenia chłoniaków limfoblastycznych dla dzieci i nastolatków LBL – 2018 finansowanym przez Agencję Badań Medycznych

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu realizowane jest wieloośrodkowe, niekomercyjne badanie kliniczne, dotyczące leczenia chłoniaków limfoblastycznych (LBL) u dzieci i nastolatków.

LBL są rzadkim podtypem chłoniaka nieziarniczego u dzieci – szacunkowa liczba zachorowań w Polsce wynosi 10-15/1 rok. Około 70-80% dzieci ma szanse na ponad 5 letnie przeżycie wolne od choroby. Przy nawrocie choroby rokowanie jest niestety bardzo złe (przeżywa ok 14% dzieci).

Ze względu na rzadkie występowanie LBL u dzieci nasze badanie kliniczne może stanowić podstawę do wypracowania nowego, bardziej skutecznego i bezpiecznego modelu diagnostyczno – terapeutycznego dla dzieci z tym typem nowotworu.

Celem naszego badania jest zwiększenie odsetka dzieci trwale wyleczonych z chłoniaka limfoblastycznego, a elementem innowacyjnym jest zastosowanie nowego sposobu przyporządkowania chorych do grup ryzyka, z uwzględnieniem czynników genetycznych, co wiąże się z określonym schematem leczenia.

20230417 plakat - badanie niekomercyjne LBL